
Historia marihuany - początki terapii MM

Indie
W Indiach, między 2000 a 1400 r. p.n.e., marihuana była używana zarówno w celach medycznych, jak i religijnych, a popularny napój “bhang” był używany w medycynie ajurwedyjskiej. Przyjmuje się, że początki marihuany medycznej sięgają jeszcze dalej. Konopia indyjska była używana za czasów Wedy do celów medytacyjnych. Psychoaktywne działanie odgrywało tutaj ważną rolę.
Od Starożytnych Indii po Starożytną Persję i Asyrię
Ze Starożytnych Indii informacje o działaniu marihuany trafiły do Starożytnej Persji i do Księstwa Asyryjskiego. Marihuana była tutaj stosowana nie tylko wewnętrznie przeciwko depresjom, stanom zapalnym stawów czy kamieniom nerkowym, ale również jako maść przeciwobrzękowa i na urazy. Medyczna marihuana była używany na Bliskim Wschodzie jako lekarstwo na oczy. Aby ułatwić proces narodzin, palono go i inhalowano jego dym. Kadzenie marihuaną od IX wieku było powszechne wśród Asyrów

Starożytny Egipt
W 1550 r. p.n.e. starożytny egipski papirus Ebersa wspominał o zastosowaniu medycznej marihuany w kojeniu stanów zapalnych. Odkrycia archeologiczne potwierdzają obecność marihuany w starożytnych grobowcach egipskich. Haszysz w Egipcie jest doskonale znany. Powstaje z konopi indyjskich lub siewnych, a ze względu na swe właściwości postrzegany jest przede wszystkim jako używka. Jej ślady znaleziono m.in. w próbkach gleby pochodzącej z około 3000 lat p.n.e. oraz w grobowcu Ramzesa II. Faraon ten dożył blisko 100 lat w czasach, gdy średnia życia wynosiła około 40 lat.

Biblia
Marihuana w Biblii – wielu badaczy pisma odnajduje wiele odniesień do konopi.
Już w latach 30. XX wieku badacze biblijnych tekstów zwrócili uwagę na „kaneh bosm” Przez długi czas uważano, że zwrot ten oznacza wonną trzcinę, z której powstawał olej wykorzystywany w trakcie obrzędów religijnych. Dziś wielu badaczy uważa, że kaneh bosm to nic innego, jak marihuana, a słynny olej był w istocie olejem konopnym. Wzmianki o zielonej roślinie można też znaleźć w Księdze Rodzaju. Według nauk biblijnych odurzanie się jest zabronione i traktowane jako grzech, ale korzystanie z właściwości leczniczych jest akceptowalne.
Marihuana w innych religiach
W wielu religiach stosunek do marihuany jest dokładnie sprecyzowany. Islam, na przykład, wprost zabrania korzystania z konopi bez względu na to, czy mają służyć dobrej zabawie, czy też pomóc w walce z chorobą. Najluźniej do marihuany podchodzą wyznawcy hinduizmu. W ich przypadku lecznicza marihuana jako lek może być przyjmowana bez zastrzeżeń. A co z rekreacyjnym używaniem konopi? Hinduizm wprawdzie nie pochwala tego typu używek, jeśli jednak wczytasz się w święte księgi zwane Wedami, znajdziesz w nich wiele wzmianek na temat odurzających napojów, po które niegdyś sięgali kapłani.

XX wiek – obecnie…
W 1937 r. 23 stany USA zakazały marihuany, a rząd uchwalił Marijuana Tax Act, czyniąc jej używanie nielegalnym. Pomimo to, marihuana nadal była używana w zastosowaniach medycznych. W 1970 r. marihuana została sklasyfikowana jako narkotyk z listy I, co oznaczało brak akceptacji jej medycznego zastosowania.
Wbrew pozorom konopi nie odkryto w połowie XX wieku, w epoce hipisowskiego buntu i antywojennych protestów. Należy zaznaczyć, że marihuana cały była traktowana jako narkotyk i posiadanie jej wiązało się z konsekwencjami prawnymi. Mimo to, w 2015 r. 23 stany w USA zalegalizowały medyczną marihuanę dla osób spełniających określone warunki, w tym na przykład pacjentów onkologicznych i neurologicznych.
Choć publikacje na temat tej rośliny ukazują się od niedawna, nie są nowością. Wiedza o tych roślinach jest w ostatnich latach intensywnie upowszechniana, co ma związek z ponownym zainteresowaniem się ich medycznymi właściwościami. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że naukowcy i lekarze tak naprawdę potwierdzają tylko to, o czym nasi przodkowie wiedzieli już tysiące lat temu. Ten długi okres zastosowania świadczy o jej potencjale i wszechstronności w różnorodnych obszarach terapeutycznych .